Váš košík obsahuje
položek
o celkové hodnotě
s DPH
  • Zobrazit

Australská vína

Australská vína :
 
Čistá příchuť po ovoci a po sladkém dubovém dřevě …
 
Odrůdy :
 
Cabernet Sauvignon
 
Cabernet Sauvignon je nejušlechtilejší odrůdou a i v Austrálii se z jejich malých bobulí s tlustou slupkou získávají fantastická vína : nejlepší z nich s téměř černou barvou, se silně koncentrovanou příchutí po ovoci (s typickou chutí černého rybízu, ostružin, moruší, k čemuž se často přidává lehký mátový tón), bohatá na třísloviny a mimořádně dlouhověká.
V roce 1960 byly touto odrůdou osazeny pouze 4 hektary, dnes je to již přes 1000 hektarů. Celkově je Cabernet Sauvignon odrůdou, jejíž porostní plocha se v Austrálii zvyšuje nejrychleji. Oblastmi, kde se s ní začínalo, jsou Barossa Valley a Hunter Valley. Vína z této odrůdy se díky jemným tříslovinám dají relativně brzy pít, i přesto se však nechávají mnoho let zjemňovat v lahvích.
 
Merlot, Cabernet Franc, Pinot Noir
 
Jiné modré než Cabernet Sauvignona Shiraz jsou pouze okrajové záležitosti. Merlot se pěstuje jen ve velmi malých množstvích, používá se ke scelování. Výjimky se týkají především cool-climate oblastí, jako jsou Adelaide Hills a Západní Austrálie.
Cabernet Franc se používá výhradně ke scelování. Pinot Noir je modrá burgundská odrůda.
 
Chardonnay
 
Nejdůležitější Australskou odrůdou je Chardonnay. Porostní plocha této odrůdy narostla od 50. let do konce minulého století z nuly na 90 000 hektarů. Chardonnay se pěstuje doslova všude, od horkého Stan Halley přes Riverlands až po jižní Tasmánii, kde jsou poslední vinice vzdáleny jen čtyři hodiny letu od Antarktidy. Nejlepší vína Chardonnay dnes pocházejí z Margaret River (Leeuwin, Moss Wood, Sierro, Cape Mentelle), Yarra Valley, Eden Valley (patřící k oblasti Barossa), Adelaide Hilus, Padthaway, Geelongu (Bannockburn, Scotchmans Hill) a Tasmánie. Jsou to delikátní, středně težká vína s aromatem citrusových plodů. V teplejších oblastech bývají potom vína z Chardonnay poněkud bujnější. Jejich chuť je podobná tropickým plodům : ananasu, melounu, papáji, banánům. Většina vín Chardonnay se nechává kvasit v dřevěných sudech a poté několik měsíců ležet na kalech.
 
Ryzlink
 
Po nástupu Chardonnay byl Ryzlink rýnský druhou nejhojnější ušlechtilou odrůdou pěstovanou v Austrálii (po Sémillonu). Tato aromatická odrůda se tradičně pěstuje v Barossa Valley a v Clare Valley. Tato odrůda dává kořenitá vína s aromatem plodů citrusu a mučenky. Nechávají se kvasit zpravidla pouze v ocelových tancích a lahvují se v ranném stádiu, aby se zachovalo co nejvíc kyselin. V porovnání s Chardonnay jsou levnější.
 
Sémillon
 
Odrůda pocházející z Bordeaux, kde tvoří základ ušlechtilého sladkého vína Sauternes a součást suchých vín Graves, se široce pěstuje v Austrálii. Vysazena je asi na 2500 hektarech. Odrůda Sémillon dává zpravidla těžká, alkoholická vína. V ranném stádiu působí často plně a spíše neutrálně než ovocně. Po pěti, deseti nebo 20 letech se teprve rozvinou a vytvářejí v buketu jemné aroma po oříšcích a petroleji, které je podloženo hebkými medovými tóny. Tak jako dříve zůstává nejdůležitější pěstební oblastí této odrůdy Hunter Valley. Pěstuje se ale úspěšně i v Barossa Valley.
 
Sauvignon
 
Sauvignon Blanc neměl v Austrálii takový úspěch jako na Novém Zélandu. Vína, která se tu z něj získávají, jsou sice silná a plná, ale nemají neměnný chuťový profil, jaký nacházíme u vín z Nového Zélandu. Jsou to planá, bujná vína. Nalézáme v nich příchuť maracuji a manga, případně jiného tropického ovoce.
 
 
Nejdůležitější odrůdy révy vinné v Austrálii :
 
Chardonnay                               18,2%
Shiraz                                         17,8%
Cabernet Sauvignon                  14,9%
Sémillon                                       6,4%
Ryzlink rýnský                              4,5%
Merlot                                           3,3%
Pinot Noir                                     2,6%
Ostatní*                                      32,3%
* (Muscat Gordo Blanco, Graneche, Sauvignon Blanc ….)
 
 
Vinařství :
 
 
Barossa Valley – Jižní Austrálie
 
Nejznámější a snad nejpopulárnější vinařská oblast Austrálie se díky vinařské turistice stala kvetoucím hospodářským regionem. V Barosse se sešla téměř celá smetánka australského vinařského průmyslu. Podniky Orgando, Mildara, Yalumba, Peter Lehmann, Tollana, Saltram, Krondorf a Pendfolds zde postavili svoje sídla.
 
Grant Burge – Jižní Austrálie
Vinařství zaměřené na jakostní vína, s velkými vinicemi na jihu Barossa Valley. Odtud pocházejí obě nejlepší vína, které Grant Burge, výrobce lisuje : Shadrach Cabernet, Sauvignon a Meshach Shiraz. Obě jsou to monumentální vína, jimiž Austrálie získala uznání a slávu.
 
Západní Austrálie :
Margaret River
Stan Valley
Lower Great Southern Vales
 
Západní Austrálie :
Barossa Valley
Clare Valley
Adelaide Hilus
Riverlands
Southern Vales
Coonawarra
Padthway
 
Victoria :
Yarra Valley
Mornington Peninsula
Geelong
Macen
Goulbum Valley
Bendigo
Great Western
Pyrenees
Mildura
Rutherglen
 
Tasmánie :
Na ostrově jsou dvě místa, v nichž leží těžiště zdejšího vinařství: sever kolem města Launceston a jih kolem Habartu.
 
Nový Jižní Wales :
Hunter Valley
Mudgee
Murrumbidgee Irrigation Area


KATEGORIE

Mohlo by vás zajímat
Máte nápad, připomínku či vzkaz? Napište nám!

Platební metody

FastCentrik® - Pronájem e-shopu

JavaScript musí být povolen